Добрий день, Владе. Розкажи, чому ти вирішив піти в цю професію?

— мені завжди було цікаво організовувати творчі процеси, тому я просто знайшов круту спеціальність і вирішив подати туди свої документи. На 2013 рік треба було надати результати ЗНО з української мови, історії України та всесвітньої історії + 3 творчі роботи (власне написаний сценарій, відео робота та акторська майстерність).

 

А що це за навчальний заклад? Де розташовується? Скільки коштує навчання?

— це Харківська державна академія культури. Таких академій лише декілька в Україні. І там дають дійсно круті знання. На 15 місць у групі були лише 2 бюджетні. А плата за навчання на той час була 7,500 грн на рік (заочне), зараз приблизно денна форма навчання 25,000 на рік. Вчитися треба 4- 5 років відповідно.

 

А чи може студент вашої професії підробляти під час навчання?

— звісно, це і монтаж відео (дні народження, весілля), будь-які кастинги та фріланс замовлення.

 

Важко навчатися було?

— навчання було напружене, із 15 моїх одногрупників до диплома дійшло тільки 11. Найважчим предметом була для мене саме режисура.

 

А чим займається режисер?

— це організатор усього знімального процесу, починаючи від настроювання техніки, закінчуючи самим ефіром. Я повинен координувати все одразу — як стоїть камера, як світить світло, як стоїть стілець у кадрі, які питання будуть обговорюватись + монтаж і формування кінцевого результату.

 

Скільки новачок може заробляти на телеканалі, працюючи режисером? З чого складається його зп?

— зарплата складається з окладу + надбавки + премії. Повинно виходити десь 10 тисяч гривень. Але все залежить від телеканалу на якому ти працюєш. Згідно з моїми спостереженнями на приватних каналах заробляють менше, ніж на державних, хоча буває і навпаки. І популярність самого каналу тут не має значення.

 

А який графік роботи?

— графік ненормований. Ти можеш працювати у свята, у вихідні. І ночами займатися зйомками або монтажем. Адже в нашій професії головне оперативністість.

 

Що повинен вміти режисер, щоби бути затребуваним спеціалістом?

— треба вміти швидко мислити та адаптуватися під різні умови, бути комунікабельним та відповідальним, володіти знаннями, прийомами, котрими не володіють інші. Наша професія не є сталою, з кожним роком усе більше нової техніки для зйомок, програм для обробки та інших новітніх тенденцій. Всю цю інформацію можна знайти в інтернеті. Якихось курсів у нашій країні я не знаю, але є багато тренінгів, кінофестів. Наприклад, я мав змогу відвідати «Медіадіалог для демократії й миру» (за сприяння МЗС ФРН та Посольства ФРН в Україні) я й моя колега були одні з представників України там, та єдиними з нашої області. Ми мали досвід роботи з провідними спеціалістами Європи та Грузії, перейняли їхні знання в медіа сфері та привезли їх додому.

 

Чи є затребуваність у такій професії в нашому регіоні?

— коли в нашого каналу з’явилася необхідність у ще одному режисері то ми досить довго не могли нікого знайти. Ось зовсім нікого не було. І лише через декілька місяців нам це вдалось. Я гадаю, що з такою вузькою спеціальністю без роботи неможливо залишитися.

 

Чи важливо почуття смаку в такій професії?

— я б не сказав, буває досить важко визначити чи зайде той чи інший проєкт. Навіть, якщо ти супер прогресивний, твої ідеї можуть не сподобатися глядачам. І навпаки. Тож, у багатьох проєктах спочатку запускають пілотні серії, дивляться на реакції людей, лайки, кількість переглядів, відгуки. І тоді становиться зрозуміло варто знімати далі чи ні.

 

Розкажи у яких проєктах ти був задіяний?

— безліч репортажів, cпецпроєктів,  один із таких це «За лаштунками з Марією Дерев’ягіною», де ми беремо інтерв’ю у всіх зірок, котрі приїжджають до Краматорська. Також зараз йде робота над власним фільмом, за мотивами роману М. Хвильового «Я (Романтика)».

 

Як проходить організаційний процес такої масштабної зйомки?

— для того, щоби щось зняти треба:

  • вибрати ідею та як вона має виглядати
  • переробити літературний сценарій у режисерський
  • знайти знімальну групу
  • знайти акторів
  • і реквізити з локаціями

Це все може зайняти декілька місяців, потім починається знімальний процес, а далі монтувальна стадія. І це, якщо є на все це гроші, адже повнометражний фільм із малим бюджетом обійдеться десь у 10–20 мільйонів гривень, із середнім до 50 мільйонів і великий бюджет уже може бути безкінечним. Наприклад, українсько-американський художній фільм «Захар Беркут» обійшовся в 160 мільйонів гривень. Мені в цьому плані пощастило, і наш фільм вийшов досить бюджетним, адже в ньому залучені мої друзі й ми це робимо більше заради ідеї.

Дякуємо, нашому другу за відверте інтерв’ю та закликаємо вас, дорога наша молодь, озирнутись і побачити скільки цікавих професій оточує нас. І кожна з них вам під силу.

Попередні зустрічі ви зможете знайти за хештегом #твійвибірДОДМЦ у ФБ, Instagram та Telegram

Additional information