Де можна працювати дефектологом? Чи є попит на цю професію? Чим саме він займається і чи має достойну заробітну плату?

Спитаємо у Ірини Марютічевої- учителя-дефектолога, логопед з багаторічним досвідом роботи.

 

Добрий день, Ірино. Розкажіть, з чого почалась ваша кар'єра?

 - Мені завжди подобалося працювати з дітьми, я маю своїх 2 і тому знаю не тільки теорію, а ще вагомий досвід практики. Вийшло так, що я після школи пішла навчатися в ДГМА на інженера конструктора. Не знаю, як зараз, але у двотисячних неможливо було знайти роботу за такою спеціальністю і тому я була вимушена піти працювати до лікарні оператором ПК, я допомагала в документообігу, звітності та таке інше, адже у лікарів паперової роботи завжди було дуже багато. (Це до того, що випускники завжди повинні мати на увазі чи потрібна та чи інша спеціальність на ринку праці їхнього міста).

 

Як так вийшло, що бувши інженером конструктором та працюючи в лікарні ви почали свій шлях у логопедії та дефектології?

 - Після другого декрету я дуже захопилася цією темою, я читала багато літератури, книг. І саме у той час моя сестра поступила до ДДПУ у Слов’янську на цю спеціальність. І після її вражень я вже чітко зрозуміла, що маю слідувати своєму призванню та йти навчатися на нову професію. Буває, що багато чого тебе може зупиняти в здійснені твоєї мрії. Але коли ти на шляху до свого місця то весь всесвіт допомагає тобі. Так і вийшло у мене. Спочатку я вивчилася на факультеті «Спеціальна педагогіка» на спеціальності — логопедія, а потім вже третій диплом був за спеціальністю саме дефектолог.

 

Чи важко було навчатись? Які предмети були основними та найважчими?

 - Навчатися було легше, ніж на інженера, можливо, тому що мені це подобалось і було цікаво. Основними предметами були, звісно, психологія, філософія та логопедія.

 

Коли ви вийшли з новим дипломом, як ви шукали роботу? Чи були складнощі з цією професією?

 - Ні, складнощів з працевлаштуванням не було. Я прийшла до управління освіти і мені одразу запропонували місце в одній зі шкіл міста Краматорська.

 

Окрім школи, де ще можна працювати дефектологом-логопедом?

- Це дитячі садочки і приватні центри розвитку. А можна вести і особистий прийом.

 

Розкажіть про роботу у школі. Чим саме займається дефектолог?

 - У нашій країні всі діти мають рівні права на освіту, та є дітки з особливостями, котрі не можуть займатись на рівні з однолітками та ця програма для них досить важка тому в таких випадках такі учні навчаються індивідуально. І задача вчителя дефектолога знайти підхід до такого учня, підстроїти під нього навчальну програму та бути для нього і класним керівником і вчителем одразу всіх дисциплін.

 

Тобто ви маєте викладати одразу всі дисципліни? Але це ж такий обсяг інформації!

- Ні, насправді тут більше акцент на розвиток основних психічних процесів, інтеграцію у суспільство. Ми не будемо вчити складні теореми, зазвичай основи всіх наук та життєво необхідні моменти. Але всі дітки різні і тому іноді і я вимушена підтягувати свої знання у деяких точних науках та робити урок максимально цікавим та інформативним. Наша задача не дати точні знання, а навчити вчитися, читати, писати, рахувати, мислити та аналізувати. І програма не залежить від віку дитини, а лише від її можливостей.

 

А, як і де проходять такі заняття?

- Дітки на індивідуальному навчанні отримують освіту у тому вигляді як їм це буде зручно, можна і дома, і у школі. Звісно, індивідуальне навчання корисніше у школі, коли дитина може бачити інших учнів школи, спілкуватися з ними, то є соціалізація та це дуже корисно. Для нас школа виділяє окрему аудиторію та ми сам на сам з учнем, або разом з батьками навчаємось. На тиждень такий учень має 10 уроків.Тому працюючи дефектологом у школі, ви можете мати не більше 3 учнів. Зазвичай це 1–2.

 

Які складнощі є такої роботи?

 - Наша робота включає багато часу підготовки методичних та навчальних матеріалів до уроків. Коли у звичайного педагога є затверджена програма, посібники, книги та робочі зошити з завданнями, то у нас такого нема. Наша професія передбачає індивідуальний підхід до кожного учня, враховуючи його можливості. І тому всю програму, завдання, книжки та зошити маємо самі знаходити та готувати. І на це витрачається дуже багато робочого часу. Я не відношу до складнощів цієї роботи вміння працювати з особливими дітками, це не складнощі, це твій головний професіональний скіл. Це не складно, це дуже важливо.

 

Яка ставка у вчителя дефектолога і скільки мін може заробляти?

- Ставка у школі, як і у вчителя предметника — 18 годин. Тобто, 2 учні ви маєте вести. Є ще різні надбавки. І виходить десь середня зарплата у регіоні.

 

Чи можна заробити 10 тис. грн працюючи дефектологом?

- Така спеціальність передбачає роботу не тільки у школах, а і у садках, приватних центрах розвитку, реабілітаційних центрах, можна вести індивідуальні заняття, а можна, навіть, жити з родиною, та бути з такою дитинкою та навчати її весь день. Тобто, чим більше ви зробите собі навантаження тим більше будете заробляти.

Але треба мати на увазі, що ця професія не про гроші, це про покликання.

 

Де і як дефектолог може підвищувати свою кваліфікацію?

- Всілякі курси, інформація з інтернет-джерел. Декілька років назад був, наприклад, набір у групу тренером з Румунії який спеціалізується з проблем аутизму. І такий курс на той час коштував 600 $. Але є і дешевші і не менш інформативні курси. Наша професія з розвитком науки, медицини та діагностики постійно розширяється, регулярно виникають нові дослідження, форми та методи роботи, які підходять саме до певних особливостей та діагнозів. Коли маємо брак методичного матеріалу то за такими новинками завжди треба уважно слідкувати та переймати у свою роботу.

 

Якими навичками повинна володіти людина, щоб бути успішною у вашій професії?

- Терпимість, порозуміння, любов до дітей, бажання допомагати та бути відкритими до нових знань.

 

Розкажіть про мінуси роботи дефектологом

Не можу сказати, що у цієї роботи є мінуси. Для мене це суцільні плюси.

 

А які саме плюси?

Це дуже цікаво, ти можеш побачити прогрес своїх учнів і це дуже надихає.

І ще ніколи не буває скучно, твоя робота завжди різноманітна та насичена.

Коли ти працюєш дефектологом ти не тільки допомагаєш знайти себе дітям у цьому світі ти майже даєш їм можливість увійти в цей світ, стаючи трошки самостійними. А для нас це вже значне досягнення.

Дякуємо Ірині за інтерв'ю. А ми нагадуємо, що перед вами відкриті всі двері у виборі професії. Читайте, обирайте та навчайтеся!

Additional information